Gimnazjalna Gazeta Uczniów „Luz News"   luty 2005       nr 4

Charakterystyczna dla naszego regionu jest śląska mowa. „Mowę śląską należy uznać za jedną z najbardziej archaicznych gwar polskich. Można bez przesady powiedzieć, że jest to najbardziej polska gwara spośród wszystkich polskich gwar i że to uporczywe trzymanie się gwary, umożliwiło Ślązakom, mimo ciężkiego położenia, dochowanie swego rodzimego języka. I o tym trzeba pamiętać..."

- tymi słowami profesora Jana Miodka zapowiedziano część uroczystości dotyczącą naszego dialektu.

Po śląsku powiedziano wiele fraszek, m. in. „O śląskiej mowie". Przyszedł również czas na wiersze, które doskonale znamy po polsku, ale nigdy nie słyszeliśmy ich w dialekcie. Takiej interpretacji doczekała się m. in. „Lokomotywa", „Pan Hilary" oraz „Murzynek Bambo".

Kolejnym punktem uroczystości był „Konkurs wiedzy o regionie". Każda klasa wytypowała jednego kandydata. Pytania dotyczyły śląskich słów, zabytków znajdujących się w gminach powiatu lublinieckiego,

pochodzenia nazw miejscowości (m. in. miejscowości Psary, Babienica), a także szlaków turystycznych Ziemi Lublinieckiej i wybitnych ludzi regionu. Zwyciężył przedstawiciel klasy II b Mateusz Jagusiok, II miejsce zdobył Marek Frania z klasy III a, III miejsce wywalczyła

Agnieszka Stroba z II a. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Zarząd Powiatu Lublinieckiego dzięki współorganizatorowi imprezy, wychowawcy klasy III b i radnemu powiatu, panu Rufinowi Majchrzykowi. C. d. na stronie 8

Republika Węgierska

Polaków i Węgrów od wieków łączyły silne związki: te same rody królewskie, wspólnie toczone wojny, ożywiony handel. Echem tych wydarzeń jest powiedzenie „Polak, Wegier - dwa bratanki (...).. Stolica kraju Budapeszt powstała z połączenia dwóch miast Budy i Pesztu. Najbardziej znanym budynkiem stolicy jest charakterystyczny gmach parlamentu.

Kraj bez dostępu do morza, jednak z pięknym jeziorem tektonicznym Balatonem. Atrakcją turystyczną są folklorystyczne pokazy „węgierskich kowbojów" z puszty. Każdy turysta przybywający do tego kraju z chęcią posłucha czardasza oraz skosztuje dania narodowego gulaszu.

Osoby związane z Węgrami: św. Stefan, król Ludwik Węgierski i jego córka Jadwiga, Władysław Warneńczyk, kompozytor Franciszek Liszt, Józef Bem.

Republika Słowenii

Kraj zróżnicowany krajobrazowo i klimatycznie, ze stolicą w Lublanie , słynną jaskinią krasową Postojna, skocznią narciarską w Planicy i maleńkim,zabytkowym miasteczkiem Piran.

Kuchnia Słowenii jest bogata i różnorodna - od frutti di mare po kiszoną kapustę z pieczoną kiełbasą.

Republika Malty

Rzucony prawie na środek Morza Śródziemnego, kraj tysiąc razy mniejszy od Polski, z flagą w takich barwach jak nasza.

Oprócz głównej wyspy, zwanej Maltą, tworzą go jeszcze dwie inne zamieszkane wyspy - Gozo oraz Comino. Chrześcijaństwo zaszczepił tu sam św. Paweł. W drodze do Rzymu jego okręt rozbił się o skały w zatoce zwanej teraz Zatoką
św. Pawła. Apostoł ocalał i spędził na Malcie 3 miesiące. Stolica kraju Valletta, została założona w XVI wieku przez wielkiego mistrza joanitów Jeana de la Vallette'a. Najsmaczniejszą potrawą Malty jest fenech - danie z królika.

Republika Cypryjska

Kraj położony na wyspie o tej samej nazwie - podzielony na dwie części: turecką i grecką. Do Unii Europejskiej weszła tylko część grecka..

Wyspa kojarzona z narodzinami bogini Afrodyty oraz św. Barnabą, którego grób znajduje się w zabytkowej katedrze
św. Jana w stolicy kraju Nikozji.

Przysmak cypryjskiej kuchni to mezee - taca zakąsek z warzyw, ryb, wędlin i jaj.

Mowę śląską należy uznać za jedną z najbardziej archaicznych gwar polskich. Można bez przesady powiedzieć, że jest to najbardziej polska gwara spośród wszystkich polskich gwar (...)