Ostrożnie!!!

W ostatnim numerze przedstawiłam „Opowieści z Narni" C. S. Lewisa. Dziś pragnę zachęcić do przeczytania książki, której klimat utkwił mi w pamięci tak bardzo, że momentami nie jestem pewna, czy sama nie brałam udziału w akcji tej książki. Co ciekawe, czytałam tę książkę wiele razy i ani razu nie czułam się nią znudzona.

Marek Dziewiecki

„Pamiętnik Perełki"

Wydawnictwo Jedność, Kielce 2003

„Perełka", która „pisze swój pamiętnik", jest postacią autentyczną, podobnie jak występujący w książce jej rodzice, brat Konradek (stwarza wiele zabawnych sytuacji) oraz wielu znajomych. „Perełka" - tak Marysię, nastoletnią dziewczynę, nazywa tata                  i najbliżsi. Autor książki tak zafascynował się światem swoich przyjaciół, że postanowił napisać o nich książkę. W ten sposób powstał „Pamiętnik...".

Słowo „Ostrożnie !!!" na samym początku nie jest pomyłką. Trzeba uważać, ponieważ „Perełka" pisze w pamiętniku o sprawach, które interesują i dotyczą każdego nastolatka, jest bardzo wrażliwa i bardzo przeżywa wszystkie wydarzenia. Gdy człowiek wchodzi  w świat „Pamiętnika", zaczytuje się tak bardzo, że nie można go od niego odciągnąć, dlatego lepiej najpierw odrobić lekcje, a potem czytać.

W związku z „Pamiętnikiem Perełki" pojawił się nowy sposób na odciągnięcie nauczyciela od pytania na lekcji. Wystarczy podrzucić mu tę książkę. Będzie czytał, czytał, czytał... a lekcja minie. To działa.

Jednym z bohaterów książki jest sam autor, Marek Dziewiecki. Kim? Nie zdradzę. Żeby się tego dowiedzieć, a także przeżyć niesamowite chwile, wystarczy pójść do księgarni lub biblioteki szkolnej. Na następnej stronie zamieszczam fragment książki. Najciekawsze jest ostatnie zdanie : „W gimnazjum nauczyciele nie potrafią jeszcze docenić uczniów genialnych".

Konferencja prasowa c. d.

kontynuacja artykułu  z 1 strony

...było zebranie jak największej ilości informacji o partnerskich szkołach we Włoszech i Szwecji.

Wśród obecnych na konferencji uczniów znaleźli się przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum oraz członkowie działających w szkole podstawowej i gimnazjum Klubów Europejskich „Euroludki" i „Eureka". Rozmowie przysłuchiwała się m. in. Pani

Dyrektor Jadwiga Stroniewska. Pytania kierowane do gości zadawane były przez uczniów w języku angielskim i niemieckim.

Pytano m. in. o formę prowadzenia zajęć szkolnych, dni wolne, wakacje, zainteresowania kolegów i koleżanek
ze Szwecji i Włoch, plany współpracy i wymianę. Goście zapewniali, że bardzo podoba im się w Polsce oraz, że polubili Polaków i naszą szkołę. Szczególnie zachwyceni byli halą sportową, która, jak przyznali, stwarza ogromne możliwości rozwoju aktywności sportowej. Wśród pytań padały także takie, które dotyczyły działalności samorządów szkolnych i ich wpływu na życie uczniów. Goście opowiedzieli o działających w ich szkołach gazetach uczniów. Gazeta we włoskiej szkole Gavorrano jest tłumaczona na język angielski. Jest to także pewnego rodzaju wyzwanie dla naszej gazety „Luz news", która, być może w przyszłości, będzie również dwujęzyczna. Goście opowiedzieli o nauczaniu języków obcych w ich placówkach. Pod tym względem nasza szkoła niewiele różni się od zagranicznych partnerów.

Pod koniec spotkania Goście z Włoch i Szwecji mieli czas, by zadawać pytania uczniom. Gości m.in. co najbardziej fascynuje nas w ich krajach.

Konferencja Prasowa zakończyła się pamiątkowymi zdjęciami oraz wpisami do Księgi Pamiątkowej Klubu Europejskiego. Wszyscy uczestnicy konferencji pożegnali się w językach partnerów, co było niezwykle miłe.

Współpraca pomiędzy ZPO i szkołami z innych krajów Unii Europejskiej stwarza zwłaszcza uczniom, ogromne możliwości poznawania nowych ludzi, nauki języków obcych na wysokim poziomie oraz zdobywania nowych doświadczeń. Takim nowym doświadczeniem była konferencja prasowa. Jest to jednak tylko mała część tego, co daje nam współpraca. Miejmy nadzieję, że zostanie rozwinięta.

KULTURA

Czyli o tym, co warto przeczytać, obejrzeć i polecić...